Kterak se vyznati ve víně aneb Jak jsem se sommeliérem nestala

21. 09. 2018 15:50:00
Rok 2015. Požehnaný ve vztazích kdy jeden skončil veselým rozvodem a druhý veselou svatbou, kterou mému současnému muži, odsvědčil můj bývalý muž, který se dal dohromady s mojí kamarádkou.

*

Všechno v životě, začíná nějakým vztahem.

Budu se zmiňovat o menších vinařích, kteří mají ke své révě zcela partnerský vztah. Nejprve je réva ve vinohradu děckem, které musí dostat tu nejlepší péči než začne plodit. Posléze se stává ženou, milenkou a vztah většinou končí smrtí člověka, který se svými révovými keři srostl srdcem.

Ve víně se pozná, jaký vztah měla réva se svým partnerem. S člověkem. Pohledem neortodoxní čarodějnice (tedy mým), voda v hroznech, reaguje na vodu v lidském těle. Pokud vinohradník a vinař, laskají zrající hrozny a s láskou na ně hledí, otiskne se to i do budoucího lahodného moku.

To víno, které vznikne, bude takové jako jeho tvůrce. Ten, kdo víno opečovává v potu své tváře, nenadává na svou dřinu a neproklíná mozoly a ohnutá záda, bude mít šanci udělat krásné víno. Živé, jiskřivé, plné a kulaté se zajímavým aroma a krásnou barvou po odrůdě, která dává jednotlivým vínům jména, někdy přívlastky a občas i slávu tvůrci.

Všechno, co se týká vína, musí být prováděno s láskou a péčí. Říká se, že ve víně je pravda. S tím souhlasím jen z části. Tou druhou částí, je láska. Bez ní by víno k člověku nepřišlo a svět by byl jaksi chudší.

Zajímavý postřeh měl jeden sommeliér, který pravil

"Čím méně se o révu staráte, tím lepší plody nese a lépe se umí zásobit vlastními kořeny."

Něco na tom bude. Jako s dítětem. Vytvoř mu podmínky, občas podpoř, ale nechej ať ukáže, co v něm je.

*

Zpět do minulosti (mojí)

Když jsem se vrátila zpět do Prahy a začal můj nový život se škotelníkem, hledala jsem novou práci. Inzerát, který poptával prodavačku do vinotéky, nesliboval mnoho, ale mohla jsem zkusit zúročit to, co jsem znala ze zbožíznalství o výrobě vín. Taky si mě kdysi zmlsal kamarád, který když mi bylo v životě nejhůř, sbalil kytaru, "kombo" a láhev vína od dědy z Moravy a u něj jsme seděli, pocucávali víno a zpívali písničky od Olympic a dalších zapamatovatelných skupin.

Díky kamarádovi, jsem získala i schopnost rozeznat dobré víno od špatného. To se mi mohlo hodit. Nastoupila jsem po výslechu, kterým majitelka firmy zjišťovala a testovala moje znalosti. Překvapeně na mě hleděla, když jsem některé věci znala i jako laik.

Abych se lépe zapracovala do oboru, který jsem vnímala jako úžasný, mi manžel zaplatil kompletní sommelierský kurz. Bylo to báječné a testy jsem skládala po každé části kurzu s radostí a dobrými výsledky. Lektorem byl Ivo Dvořák. Kromě toho, že je jeden z nejlepších sommeliérů u nás, je bývalý ochotnický herec a tím pádem dobrý rétor a občas velmi vtipný.

Hodně mi to v práci rozšířilo obzory a těšila jsem se, jak se to bude dál rozvíjet. Ovšem dříve celkem normální šéfová a vedoucí prodejny (ona 55 on 39 = pár), začali oba svorně tvrdit, že to, že stouply tržby, je zásluhou nové cedule u vstupních vrat areálu, nikoli tím, že jsem byla schopná s lidmi o vínech povídat nejen o tom, co je na obalu.

Ocenění žádné, zato práce mi přibývalo, protože mě vykrýval na jeden den v týdnu vedoucí, takto milenec mojí šéfové. V létě bylo na prodejně 34°C a v zimě 10°C v úrovni pasu. Žádná urgence stran vína (v létě) ani stran mého zdraví (v zimě), nebyla vyslyšena a odpovědí bylo, že "se vybírá vhodná klimatizace".

V březnu 2016 jsem odešla s nakopnutým zdravím, což znamenalo zpomalení metabolismu ze zimního období a povysunutí meziobratlové plotýnky v bederní páteři (tahání beden s vínem a 50l sudů s vínem) tím pádem občasné problémy s došlapem nohy, kde trpí nervy od plotýnky.

Certifikát sommeliéra, ke kterému mi chyběla jen písemná a praktická zkouška u Asociace sommeliérů, jsem už neměla motivaci dokončit.

Nejsem sommeliér.

Jsem lépe poučený laik.

Na vína jsem nezanevřela.

Zjistila jsem, že hodně lidí, kteří se zabývají prodejem vín, jsou lidské prašivky.

Vinohradníků a vinařů, si cením pro jejich práci i lásku, která je z vína cítit vždycky ať už ho prodávají prašivky, naivní nesommeliéři nebo lidi s laskavou povahou a radostí z vína...

P.S.: nejlépe si vyberete vždycky sami, když víte, co vám chutná. Protože i když jsem vínem trošku políbená, stále budu tvrdit, že vína mají pouze dvě kategorie. Chutná/Nechutná :)

*

Autor: Jana Slaninová | pátek 21.9.2018 15:50 | karma článku: 18.04 | přečteno: 439x


Další články blogera

Jana Slaninová

Mohou lidé, kteří špiní druhé, zůstat sami čistými?

Můžu zůstat čistá a bez poskvrny, když po někom hodím hrstí bahna? Když něco bahna od druhých přistane na mě, mám dvě možnosti. Najít dost silný pramen, očistit se a odejít jinam. Nebo se otočit a hodit taky...

15.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jana Slaninová

Smrtelnost díla umělcova na stanici metra Vltavská aneb Vděčnost a skromnost

"Tak nám odstranili umělecké graffiti, paní Müllerová." Teď by se mělo ozvat rozhořčené proudosloví dotčeného umělce, kterému v rámci rekonstrukce bylo odstraněno dílo, které ponuré betonové zdi rozjasňovalo.

14.10.2018 v 7:41 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 380 | Diskuse

Jana Slaninová

Dostala jsem anděla, andělé byli se mnou a Archandělka mě hlídala na JIP

Naposledy jsem byla na neschopence před dvaceti lety. To mi doktoři párali z těla kus něčeho, co tam nemělo co dělat. Tentokrát párali něco, co tam patří. Vlastně patřilo.

13.10.2018 v 15:30 | Karma článku: 31.95 | Přečteno: 1384 | Diskuse

Jana Slaninová

Skoro jako před popravou

Teplá večeře. Víno. Koupel. Oholit v domácím prostředí doporučeno. Ještě trochu vína. Dvojbřité holítko má dvě držátka a břity čtyrži?

8.10.2018 v 16:50 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 1051 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Štěpán Ciprýn

Drobné stavby

Nedávno jsem si koupil pozemek, na kterém stojí malý rodinný domek. K domku bych chtěl přistavět verandu a na pozemku vybudovat skleník na pěstování zeleniny. Budu potřebovat nějaká stavební nebo jiná povolení?

8.10.2018 v 9:52 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 452 | Diskuse

Štěpán Ciprýn

Soused nám chce ořezat větve ovocných stromů

Spory se sousedy patří mezi nejsložitější kauzy a mnohdy končí až u soudu. Jak řešit spory kolem větví ovocných stromů, které přesahují na sousedův pozemek? Může je ořezat nebo z nich očesat ovoce? Kdo bude uklízet spadané listí?

4.10.2018 v 8:13 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Štěpán Ciprýn

Bazén bez povolení

Řekněme, že na jaře plánujete rekonstrukci rodinného domku a v létě byste chtěli postavit na zahradě bazén. Potřebujete k těmto úpravám stavební povolení? Nebo můžete renovaci provádět jen tak? Čtěte dál, uvidíte :-)

3.10.2018 v 17:00 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 766 | Diskuse

Hana Hořáková

Na krásu olejíček z růží

Růžový esenciální olej je jeden z nejluxusnějších a nejdražších přírodních olejů používaných v kosmetice. K jeho výrobě je potřebí velké množství okvětních lístků. Nejkvalitnější je z damaškové růže.

19.9.2018 v 8:12 | Karma článku: 6.12 | Přečteno: 174 | Diskuse
Počet článků 104 Celková karma 23.10 Průměrná čtenost 896

JSEM...

...dělej cokoli chceš,

tak jak chceš a umíš,

pokud tím nikomu neškodíš...

..................................................

Výrobní rok: 1974

Znamení: lev a tygr (v čínském horoskopu)

Mám ráda: buřtguláš

Nemám ráda: špenátovou polévku

Miluju: nepřiznávám se k ničemu  :)

-

Jak mě vidí kolegyně bloggerka Ivana Dianová:

Kudlásek jsi. Trochu smutný, trochu lumpík, trochu vědma, trochu velké dítě...

..................................................

Můj muž Milan Slanina (nejen) fotí

..................................................

Nejoblíbenější kapela:

Horofolková skupina Past z Plzně

..................................................

Zlo se dá vidět všude a dobro je jen opačným koncem zla - jen nikdo neví, jak dlouhá je ta vzdálenost mezi nimi... (JSla)

...................................................

některá tučně označená slova v textu, jsou "klikací :)

Vynadat mi nebo třeba pochválit (mě) můžete na slaninovatea@gmail.com 

...................................................

 

 

Najdete na iDNES.cz